Dzień Niepodległości - Intronizacja relikwii św. Marcina w Krościenku Wyżnym.



Uroczystość odpustowa ku czci św. Marcina –w tym roku była wyjątkowa. Była bowiem związana z wprowadzeniem i intronizacją relikwii naszego patrona. Otrzymaliśmy je dzięki Ks. Krzysztofowi Pastuszakowi – który przebywał przed laty w Tours a przez długie lata pracował w Belgii. Uroczystości odpustowo-patriotyczne trwały od samego rana, a nawet mozna powiedzieć rozpoczęły się duĹźo wcześniej. Bo do odpustu parafialnego i przyjęcia relikwii przygotowywało nas Triduum modlitewne a kandydaci do bierzmowania trwali w 9 dniowej nowennie. 10 XI w "Domu Ludowym" odbył sie koncert piesni patryiotycznej zorganizowany przez naszych Harcerzy. Triduum modlitw przed uroczystoscią i poranne słowo BoĹźe głosił ks. Krzysztof Pastuszak.
Mimo pochmurnej, listopadowej pogody dzisiejsza uroczystość narodowa i parafialna wypadła w tym roku bardzo pięknie i dostojnie.
Uroczystościom odpustowo- patriotycznym przewodniczył ks. Bp Kazimierz Ryczan – biskup kielecki. W poruszającym słowie BoĹźym na Mszy św. z udziałem władz gminnych i licznych delegacji  ukazał wszyskim zebranym wielkich Polaków którzy oddali swoje Ĺźycie dla Ojczyzny: króla Jana Kazimierza, Józefa Piłsudskiego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po Mszy św. o godz.9.00 "św. Marcin"  na białym koniu, Orkiestra Gminna i Druhowie z OSP zaprowadzili nas pod pomnik Grunwaldzki, gdzie miała miejsce okolicznościowa uroczystość.  Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowym przemówieniem p. Wójta odbyła się modlitwa za poległych i w int. pomyślności dla Polski poprowadzona przez ks. Biskupa oraz złoĹźenie kwiatów przez delegacje.
Niezwykle podniosła była suma odpustowa o godz. 11.00. Do naszego kościoła uroczyście wprowadzone zostały relikwie św. Marcina – naszego patrona. Ich intronizacji dokonał ks. Bp Kazimierz a w imieniu wszystkich parafian i mieszkańców Krościenka WyĹźnego powitał je ks. Proboszcz W. Kałamarz: „ Święty Marcinie nasz Patronie – przywędrowałeś do naszej parafii wraz z naszymi przodkami. Kiedy przybyli tutaj za czasów Króla Kazimierza Wielkiego z dalekiej Nadrenii i Śląska juĹź od początku myśleli o utworzeniu parafii.  ZałoĹźywszy osiedle, wybudowali drewniany kościółek na pagórku po południowej stronie Wisłoka, a za Patrona parafii obrali ulubionego św. Marcina. To ty patronowałeś ich ciężkiej pracy przy zakładaniu wioski i przez kolejne wieki otaczałeś opieką lud tu mieszkający. Dzisiaj my ich potomkowie klękamy przed Toba aby się na nowo Tobie oddać i powierzyć Twej opiece – oddać w Twoją rycerska i biskupia opiekę…”
W czasie uroczystości odpustowej 38 młodych parafian przyjęło sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. To do nich i ich rodziców bardzo osobiście zwrócił się ks. Biskup Kazimierz pytając i medytując o wierze. Dając osobiste świadectwo wiary swojego Ojca i swojej własnej, która wyrosła na Jego (Ojca) wierze pytał o wiarę : św. Marcina i pytał jakĹźe osobiście kaĹźdego z nas o naszą wiarę…
Po uroczystości odpustowej odbyła się Eucharystyczna procesja z relikwiami św. Marcina i Najświętszym Sakramentem i dziękczynnym "Ciebie Boga wysławiamy"  za dar wolnej i niepodległej  Ojczyzny. Uroczystą sumę koncelebrowało kilkunastu kapłanów z dekanatu, rodaków i zaproszonych gości.
Całość tego niezwykłego dnia pełnego wydarzeń religijnych i patriotycznych dopełniał ze spokojem św. Marcin na białym koniu i młodzież z KSM-u rozprowadzając smaczne rogale św. Marcina.