Wielki Czwartek 2015 r.

Dobiegł końca tegoroczny okres przygotowań do Wielkanocy. Przez cały ten czas Kościół przypominał nam, Ĺźe jest to okres szczególnej łaski. Została nam bowiem dana szansa byśmy powrócili do Ĺşródła naszej wiary, byśmy się nawrócili.
I oto w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy się nowy etap, weszliśmy bowiem w samo centrum tajemnicy naszej wiary: tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Myślą przewodnią Wielkiego Czwartku jest świadomość, Ĺźe nadeszła godzina Jezusa. Dla tej godziny przyszedł On na świat; w tej godzinie wypełnia się do końca misja powierzona Mu przez Ojca. Jest to godzina, w której Jezus został wydany w ręce grzeszników, godzina pojmania Syna BoĹźego.
Noc, w której był On wydany, była nocą, kiedy Ĺťydzi obchodzili doroczne Święto Paschy. „Pascha”, czyli „przejście” dla Izraelitów była Przejściem Boga i uwolnieniem ich z niewoli egipskiej. Było to takĹźe przejście Narodu Wybranego z niewoli do Ziemi Obiecanej. Pascha Chrystusa stanowiła Jego własne przejście przez mękę i śmierć do uwolnienia i chwały zmartwychwstania.
Nasza natomiast Pascha to wszczepienie – poprzez chrzest – kaĹźdego z nas
w Misterium Paschalne Chrystusa. Jest to przejście z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych.
W dzisiejszej liturgii sięgnęliśmy do Ĺşródła, z którego wywodzi się Msza Święta – do Ostatniej Wieczerzy. Bo właśnie wtedy, w obliczu czekającej Go męki, w nocy, w której był wydany, ustanowił Jezus sakrament Ciała i Krwi swojej oraz sakrament kapłaństwa.
Biorąc pełny udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej, najściślej jednoczymy się z Chrystusem, by potem wiernie towarzyszyć Mu w drodze do Ogrójca, przeĹźywać z Nim trwogę i krwawy pot, następnie zdradę ucznia, niesprawiedliwy sąd odrzucenia i słabość Piotra. Będziemy dĹşwigać krzyĹź jak Szymon, stać pod krzyĹźem obok Matki, wyznawać wiarę wraz z setnikiem, składać Ciało Jezusowe do grobu wraz z Nikodemem, a potem głosić radosną wieść o Zmartwychwstaniu.
Liturgia Wielkiego Czwartku w naszej parafii rozpoczęła się o godz. 18.00 od złoĹźenia kwiatów pod figurą św. Jana Pawła II i odmówionej Litanii do tego Świętego z racji przypadającej dziś 10 rocznicy jego śmierci. Na początku Mszy św. Wieczerzy paschalnej parafianie złoĹźyli wszystkim obecnym księżom Ĺźyczenia z racji Dnia Kapłańskiego. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Wiesław Kałamarz, a swoim śpiewem liturgie ubogacił nasz nowopowstający chór parafialny. Po zakończonej Eucharystii trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy.Zaskoczeniem dla wszystkich wychodzących z kościoła był śnieg, który ubarwił świat na biało.