Zakończenie Roku 2014

Nasza Poetka w wierszu „Przemijanie”pisze:
Szept zegara rozsypuje ciszę,
zanim zginie w dalekich przestworzach.
I nakłania do nowych przemyśleń,
Jaką drogą i dokąd podążasz.

Pomyślmy zatem jaka była historia Ĺźycia kaĹźdego z nas w kończącym się roku 2014
Za nami 356 dni. To szmat czasu  - jak go wykorzystałem? Potrzebny nam jest rachunek sumienia….
Ile tego czasu poświęciłem Bogu na modlitwę, Mszę św., czytanie Pisma Świętego czy teĹź pracy katolickiej? Ile poświęciłem mojej rodzinie? Ciągle zbyt mało. A czas….. pochłonął go moloch telewizji, która sieje zamęt, manipuluje w świadomości, zatruwa umysły i zniewala. Dziecko daremnie czekało na rozmowę czy spacer.
A moĹźe zbyt wiele wykrzyczałem słów, które zabolały, zraniły bliskich, i burzyły pokój rodzinny. Tak trudno o grosz, a roztrwoniony został na alkohol. Na odwiedziny czekali starzy rodzice, i chory przyjaciel. Nie udało się pójść, a moĹźe po prostu się nie chciało. A zmarnowany czas, który juĹź nigdy nie wróci – ile moĹźna było zrobić dobra…
W naszych sumieniach i pamięci czytamy, że nie wszystko się powiodło, że dobra mogło i powinno być więcej, że słabość i grzech były naszym udziałem.
Mimo wszystko dobra, miłości, prawdy i piękna jest zawsze więcej, niĹź zła. I Ty, dobry, miłosierny BoĹźe, jesteś zawsze z nami. W ten ostatni wieczór w roku śpiewamy Tobie hymn uwielbienia i dziękczynienia. Ciebie Boga wysławiamy! Niech będzie chwała, i cześć, i wielbienie za ogrom Twoich łask! Za Jezusa, Twojego Syna, za Kościół, za łaskę wiary, za Ojczyznę, za nasze rodziny i naszą parafię i za jeszcze jednej przeĹźyty rok.
Klękamy z miłością i podziwem przed cudem rodzącego się Ĺźycia. W naszej parafii przyszło na świat w tym roku 38 dzieci, ( 21 mniej niĹź w tamtym)!!!!! które w swoim parafialnym kościele przyjęły sakrament chrztu i w ten to sposób stały się dziećmi Boga.
Przez troskę rodziców o dobre wychowanie, oparte na trwałych fundamentach wartości duchowych, ziarenko BoĹźego Ĺźycia wyrosło w delikatny krzew wiary tak, iĹź inne dzieci mogły przyjąć po raz pierwszy Jezusa w Eucharystii w dniu 18 V. (I Komunia)
21 V – na  początku drogi do dorosłego Ĺźycia Kościół postawił kolejną ewangeliczna ofertę naszej młodzieĹźy, jaką był sakrament bierzmowania, który przyjęli dziewczęta i chłopcy z III klas gimnazjum w liczbie 70 oraz pięć osób poza parafią.
Dziękujemy dziś Bogu za młode rodziny, szczególnie te, które w minionym roku przyjęły sakrament małżeństwa, a w naszej parafii było ich 23 .
Nie moĹźe dzisiaj w naszym sercu zabraknąć miejsca dla ludzi chorych, zniedołężniałych, w podeszłym wieku.. Aby wzmocnić tych ludzi, regularnie w kaĹźdy pierwszy piątek podążamy z posługą kapłańską, udzielając Komunii świętej, spowiadając i ubogacając sakramentem chorych. – około 70 osób na I piątki i święta.
W naszej parafii mamy diakona Maksymiliana. Jego świecenia diakonatu przeĹźywaliśmy w naszej parafii 1 VI.. Jeśli Bóg pozwoli to w przyszłym roku będą jego prymicje. Jest równieĹź kleryk Jakub na I roku seminarium. Módlmy się o nowe powołania do słuĹźby Bogu w kapłaństwie i zakonie spośród naszej wspólnoty parafialnej
Dzisiaj stają przed nami równieĹź zmarli. W ostatni dzień roku czujemy się jak w Dzień Zaduszny. Przypominamy sobie ze smutkiem tych 30 osób, które w tym roku odeszły od nas na zawsze.
  To jak funkcjonuje nasza parafia to zaleĹźy od nas wszystkich. Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną, Dziękuję wszystkim którzy się włączyli w prace wokół kościoła i domów parafialnych,  wszystkim którzy przychodzili do pomocy w pracach porządkowych, za kaĹźdy gest i kaĹźdą godzinę poświęcona dla i na rzecz parafii – bo to nasza wspólna sprawa.
Dziękujemy dziś Bogu za przeĹźyty rok, za wszystkie jego łaski i dobrodziejstwa i przepraszamy za zło, za grzechy, wołając: „Święty BoĹźe, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami".
Co nas czeka? Ty BoĹźe, jeden wiesz. A w nowy, nieznany rok, szczęśliwie prowadĹş i błogosław!                    (fragmenty kazania ks. Proboszcza na zakończenie roku).