O parafii
Duszpasterstwo
Duszpasterstwo:
Msze Ĺw. w Niedziele i UroczystoĹci
- godz.7,30
- godz.9,00
- godz.11,00
- godz.16,00
Niedzielne Nieszpory godz.15,30Msze Ĺw w ĹwiÄta:
- godz.7,30
godz.9,00
- godz.17,00 (latem19,00)
Msze Ĺw. w dzieĹ powszedni:
- rano godz.7,00
- wieczorem 17 ( latem 19,00)
W Ĺrody Nowenna do Matki BoĹźej PoĹredniczki Ĺask póĹ godziny przed MszÄ Ĺw. wieczornÄ .
SpowiedĹş ĹwiÄta:
Codziennie 30 min przed MszÄ Ĺw. rano i wieczorem.
Kancelaria parafialna
Kancelaria czynna codziennie od godz. 18.30 do godz. 19.00. W pilnych sprawach po Mszach Ĺw. rannych i wieczornych, w sprawach pogrzebowych w kaĹźdej chwili.
Czynna:
- rano po Mszy Ĺw.wtorek, Ĺroda i piÄ tek (prócz pierwszego piÄ tku miesiÄ ca)
- wieczoremponiedziaĹek - piÄ tek od 18.30 do 19.00 - pora pora letnia ( jesienno- zimowa od 17.30 do 18.00 - po Mszy Ĺw. o godz. 17.00). (prócz pierwszego czwartku i pierwszego piÄ tku miesiÄ ca).
- Sprawy pogrzebowe zaĹatwiane sÄ poza godzinami dyĹźurów w kancelarii.PosĹugÄ sakramentalnÄ do chorych moĹźna zgĹaszaÄ o kaĹźdej porze.
Uwagi praktyczne odnoĹnie Sakramentu
- niepraktykujÄ ce, pozostajÄ ce w cywilnych zwiÄ zkach maĹĹźeĹskich,
- niepraktykujÄ ce,
- uczniowie objÄci obowiÄ zkiem katechezy, którzy w niej nie uczestniczÄ .
Chrzest dzieci - wskazania dla rodziców
- Zalecanym terminem chrztu dziecka jest okres jednego miesiÄ ca po narodzeniu.
- W obrzÄdzie chrztu w koĹciele powinni wziÄ Ä udziaĹ, jeĹli to moĹźliwe, matka i ojciec dziecka, poniewaĹź majÄ do speĹnienia waĹźne zadania i czynnoĹci liturgiczne: publicznie proszÄ o chrzest dziecka, kreĹlÄ na jego czole znak krzyĹźa, wyrzekajÄ siÄ szatana i skĹadajÄ wyznanie swojej wiary oraz otrzymujÄ specjalne bĹogosĹawieĹstwo Matka niesie swoje dziecko do chrzcielnicy.
- Dla kaĹźdego dziecka rodzice wybierajÄ chrzestnych: matkÄ i ojca. SÄ oni przedstawicielami duchowej rodziny dziecka i reprezentujÄ KoĹcióĹ. W razie potrzeby majÄ wspieraÄ rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i zasadach moralnoĹci chrzeĹcijaĹskiej. RównieĹź chrzestni skĹadajÄ podczas liturgii wyznanie wiary i dlatego do tego zaszczytnego zadania nie moĹźna wybieraÄ osób. które nie mogÄ uczyniÄ tego szczerze.
- Ojciec chrzestny przygotowuje dla dziecka ĹwiecÄ chrzcielnÄ , a matka chrzestna symbolicznÄ biaĹÄ szatÄ. Symbole te, bÄdÄ ce zarazem pamiÄ tkÄ chrztu, chrzestni przynoszÄ do koĹcioĹa na liturgiÄ chrztu.
- Liturgia chrztu dziecka powinna odbywaÄ siÄ zazwyczaj w niedzielÄ, w dniu, w którym KoĹcióĹ wspomina Zmartwychwstanie Jezusa. NaleĹźy siÄ dostosowaÄ do godziny wyznaczonej na udzielanie chrztu. W sytuacji choroby dziecka lub innej powaĹźnej przyczyny mozliwy jest chrzest w sobotÄ lub w innym terminie.
- Akt chrztu dziecka spisuje siÄ wedĹug danych zawartych w metryce UrzÄdu Stanu Cywilnego, której odpis naleĹźy przedstawiÄ duszpasterzowi. Rodzice powinni wczeĹniej wybraÄ imiona dla swego dziecka, przynajmniej jedno. PiÄknÄ tradycjÄ jest wybieranie imienia ĹwiÄtych lub bĹogosĹawionych, którzy stajÄ siÄ duchowymi patronami dziecka. Rodzice zaĹ ĹwiadczÄ w ten sposób o swojej Ĺwiadomej przynaleĹźnoĹci do KoĹcioĹa.
- PrzyjÄcie, które rodzice urzÄ dzajÄ dla chrzestnych, rodziny i przyjacióĹ na znak radoĹci, Ĺźe ich dziecko narodziĹo siÄ w Chrystusie przez chrzest do Ĺźycia wiecznego, ma mieÄ chrzeĹcijaĹski charakter. Niech wszyscy uczestnicy przyjÄcia pamiÄtajÄ , Ĺźe wĹród nich obecny jest Chrystus, który zamieszkaĹ przez Ducha ĹwiÄtego w nowo ochrzczonym dziecku.
- Aby chrzest swego dziecka przeĹźyÄ w duchu wdziÄcznoĹci Bogu za Jego wielki dar i zjednoczyÄ siÄ w uĹwiÄconym przez chrzest dzieckiem w miĹoĹci i Ĺasce Chrystusa, rodzice, oczyszczeni w sakramencie pokuty, powinni przystÄ piÄ w dniu chrztu do Komunii ĹwiÄtej - równieĹź chrzestni, czĹonkowie rodziny i przyjaciele, biorÄ cy udziaĹ w uroczystoĹci.
- Po udzieleniu chrztu, rodzice dziecka, wdziÄczni Bogu i wierni podjÄtym zadaniom, majÄ obowiÄ zek doprowadziÄ dziecko do poznania Boga, nauczyÄ je modlitwy, posyĹaÄ je na katechizacjÄ i przygotowaÄ do uczestnictwa w Eucharystii i przyjÄcia sakramentu bierzmowania.
- dowód osobisty,
- zaĹwiadczenie z USC (w 3 egz.) uprawniajÄ ce do tzw. Ĺlubu konkordatowego lub odpis aktu wczeĹniej zawartego Ĺlubu cywilnego,
- aktualne Ĺwiadectwo chrztu (nie starsze niĹź 6 miesiÄcy),
- Ĺwiadectwo bierzmowania (jeĹźeli ten sakrament nie jest odnotowany na Ĺwiadectwie chrztu),
- w przypadku wdowców akt zgonu maĹĹźonka,
- Ĺwiadectwo religii z ostatniej klasy.
- Ĺwiadectwa ukoĹczenia kursów przedĹlubnych: parafialnego i dla narzeczonych w poradni rodzinnej.
- dwukrotnÄ spowiedĹş - po zgĹoszeniu na zapowiedzi oraz w ostatnim tygodniu przed Ĺlubem,
- modlitwÄ wĹasnÄ
- akt zgonu z USC,
- informacjÄ o przyjÄciu sakramentów Ĺw. (dokument od kapelana szpitalnego lub od duszpasterza z parafii o zaopatrzeniu zmarĹego sakramentami w domu rodzinnym),
- pisemnÄ zgodÄ na pochówek zmarĹego wystawionÄ przez wĹaĹciwego ks. proboszcza (jeĹźeli zmarĹy zamieszkiwaĹ poza terenem naszej parafii).
W zwiÄ zku z duĹźymi zaniedbaniami na obszarze cmentarza i problemami z realizacjÄ pochówków z dniem 1 wrzeĹnia 2001 r zostaĹ zatrudniony na etacie naszej parafii pracownik zwyczajowo nazywany grabarzem Pan Kazimierz MarszaĹek.
Zakres czynnoĹci tego pracownika oprócz prac na terenie cmentarza obejmuje równieĹź prace porzÄ dkowe w obrÄbie koĹcioĹa i pozostaĹych budynków parafialnych.
Wynagrodzenie dla tego pracownika zostaĹo ustalone na poziomie najniĹźszego ustawowego wynagrodzenia wynoszÄ cego wówczas 760 zĹ a aktualnie wynosi ono 1126 zĹ brutto na miesiÄ c. Wzrost wynagrodzenia wynosi wiÄc 48%.
Parafia co miesiÄ c odprowadza skĹadki do ZUS i pĹaci podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wypĹaca wynagrodzenie dla grabarza.
Fundusz pĹac wraz z opĹatami wynosi na rok bieĹźÄ cy 16 181 zĹ i mógĹ by byÄ pokryty przy aktualnej opĹacie 350 zĹ przez aĹź 46 pochówków/ znacznie wiÄcej jak statystycznie /.
Fundusz pĹac nie stanowi jednak jedynych kosztów utrzymania cmentarza, gdyĹź muszÄ byÄ ponoszone opĹaty za energiÄ elektrycznÄ , wodÄ, piasek , cement, paliwo do kosiarki, narzÄdzia do pracy i ich serwis, odzieĹź robocza i sprzÄt ochrony osobistej itp.
Bilans przychodów i rozchodów nie zostanie w tej sytuacji zrównowaĹźony.
ZarzÄ dcy okolicznych cmentarzy komunalnych oprócz opĹaty za pochówek pobierajÄ róĹźne inne dodatkowe opĹaty zwiÄ zane z utrzymaniem cmentarzy jak :
- za miejsce pod grób ziemny jednomiejscowy - 80 zĹ
- za miejsce pod grób ziemny dwumiejscowy - 160 zĹ
- za miejsce z prawem budowy grobowca 4 miejsc. - 800 zĹ
- za pozwolenie na obramowanie grobu ziemnego - 30 zĹ
- za pozostawienie grobu na dalsze 20 lat - 55 zĹ
- za korzystanie z chĹodni - 38 zĹ/dobÄ
- za utrzymanie czystoĹci i porzÄ dku na cmentarzu - 60 zĹ
Podajemy równieĹź, iĹź poniesione w ostatnich latach powaĹźniejsze wydatki zwiÄ zane z funkcjonowaniem cmentarza to montaĹź chĹodni, zakup dziaĹki, wyciÄcie drzew, rozbudowa kaplicy.
MajÄ c na uwadze powyĹźsze jak równieĹź fakt znacznego wzrostu zasiĹków pogrzebowych z kwoty 4000 do 5800 zĹ oraz koniecznoĹci dalszej modernizacji cmentarza Rada Parafialna uznaje za konieczne zwiÄkszenie opĹaty jednotaryfowej za pochówek pĹaconej na rzecz Parafii do kwoty 500 zĹ
OpĹata ta obejmuje równieĹź wykonanie sklepienia nad trumnÄ w grobie murowanym
/ piwniczka /, natomiast nie obejmuje ĹciÄ gania i zakĹadania pĹyt nagrobnych oraz prowadzenia robót budowlanych przy nagrobkach.
Zaznacza siÄ jednoczeĹnie, Ĺźe Parafia Rzymskokatolicka KroĹcienko WyĹźne nie jest uczestnikiem dziaĹalnoĹÄ gospodarczej / usĹugi pogrzebowe / prowadzonej przez Pana Kazimierza MarszaĹka jednoczeĹnie grabarza.